
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | |
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 2.3 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 2.79 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 700 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Ceramic, Wirewound |
| Height | 2.29 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.79 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ratings | |
| Self Resonant Frequency | 250 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 48 |
| Current Rating | 650 mA |
| DC Resistance (DCR) | 700 mΩ |
| Test Frequency | 7.9 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 1.2 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 650 mA |
Stock: 543
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28061
Ext.Price$0.28061
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28061 | $0.28061 |
| 10 | $0.22330 | $2.23300 |
| 50 | $0.19475 | $9.73750 |
| 100 | $0.16985 | $16.98500 |
| 500 | $0.15607 | $78.03500 |
| 1000 | $0.14783 | $147.83000 |
